Psi i otrovne biljke
Uvijek je šok kad vlasnici kućnih ljubimaca dođu kući i otkriju da im je psu pozlilo, a njihova je omiljena biljka sva sažvakana. Postoji mnogo biljaka koje nisu opasne za pse, ali neke česte kućne ili vrtne biljke mogu biti otrovne, pa čak i smrtonosne za pse.
Vrlo je važno da znate koje biljke ne smijete držati u kući ili u blizini svog psa. Svakako prije kupnje prvojerite da li je biljka otrovna i da li predstavlja potencijalnu opasnost za vašeg ljubimca, a ako niste sigurni obratite se svom veterinaru za pomoć. U nastavku je lista čestih kućnih biljaka koje su otrovne ili potencijalno opasne.
- većina filodendrona
- bršljan
- Epipremnum aureum
- Echinodorus cordifolius “Marble queen”
- ljiljan
- kozlac
- većina dracaena
Postoje mnoge lukovice koje preko zime čuvate u kući, a otrovne su ako ih pas pojede ili čak ako se igra s njima. Ovo uključuje većinu lukovica različitih sorti ljiljana, tulipana, gladiole, slonovo uho, iris, šafran i zumbul. Đurđice su vrlo otrovne i kao lukovica i kao biljka.
Česte vrtne biljke koje možemo naći u kući ili na vrtu, a potencijalno su smrtonosne za pse uključuju pustikaru ili naprstak, dieffenbachia, slak, pomoćnice (solanaceae), biljka paradajza i većina vrsta bršljana. Zeleni listovi paradajza (ne plod) sadrže toksični sastojak solanin, koji je otrovan za pse.
I grmlje u vrtu ili na dvorištu također može biti problematično, i to drveće i grmlje poput:
- avokada
- tisa
- australski orah
- schefflera
- bambus
- rabarbara
- oleandar
- imela
- yucca
- sago palma
Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca, nisu svjesni činjenice da Aloe Vera može potencijalno biti otrovna za psa ako je konzumira u velikim količinama. Postoje mnoge druge vrste biljaka koje mogu uzrokovati alergijske reakcije, osip, te reakcije na koži ili u ustima psa ako je životinja izložena biljkama u određeno vrijeme rasta. Biljke mogu imati otrovan cvijet, lišće ili koru, a samo u rijetkim slučajevima susrećemo biljke koje imaju sve navedeno istovremeno.
Sigurnosne mjere
Uzmite vremena da istražite razne kućne i vrtne biljke kojima bi potencijalno vaš pas mogao biti izložen. Nije uvijek potrebno skroz ukloniti biljku; dovoljno je da ih smjestite izvan dohvata psa ili na adekvatan način zaštiti otrovni dio. Štenci imaju veću sklonost žvakati ili stavljati stvari u usta od odraslih pasa, pa pratite kako se vaš pas ponaša u blizini kućnog i vrtnog bilja, kako bi na vrijeme uočili koje biljke trebate skloniti, a na koje vaš pas uopće ne obraća pažnju. Ipak, zapamtite da čak i ako psi ne žvaču ili se ne igraju sa biljkama, mogu odlučiti da će to odjednom početi, pa je najbolje držati podalje ove biljke od područja dvorišta ili kuće kojima pas ima pristup bez nadgledanja.
Reakcija
Ako vjerujete da je vaš pas pojeo otrovnu biljku ili bilo koju biljku, i pokazuje znakove bola, živčane probleme, slinjenje, povraćanja ili proljev, odmah kontaktirajte veterinara i odvedite ga na pregled. Ponesite sa sobom biljku kako bi veterinar znao od čega se pas otrovao. Zapamtite pravovremena reakcija može značiti razliku između života i smrti vašeg ljubimca, stoga ne oklijevajte, ako postoje i najmanji znakovi trovanja žurno se javite svom ili najbližem veterinaru.
Kao prvu pomoć dobro je imati doma aktivni ugljen ili Pet Zeolit, koji su izvrsna pomoć kod trovanja!