Toplotni udar kod pasa
Svi znamo da psi teže podnose vrućine i zato strepimo od mogućnosti toplotnog udara. Unatoč vjerovanju većine vlasnika kako se to neće dogoditi baš njegovom ljubimcu, toplotni udar ne bira. Normalno da su mu podložnije neke pasmine kao i bolesni i stariji psi ili pak štenci, no od toplotnog udara nije siguran ni najzdraviji pas u najboljim godinama. Kako ga spriječiti te kako ga prepoznati ako ga ne uspijemo spriječiti doznajte u nastavku.
Toplotni udar nastaje kao posljedica nemogućnosti organizma da se rashladi u dovoljnoj mjeri. Životinje nemaju učinkoviti sustav hlađenja te se njihov organizam ne može rashladiti lako poput ljudskog. Zato su podložniji toplotnom udaru. Umjereni toplotni udar kod pasa (kada im je temperatura od 40-41 stupanj) može se dovesti u red za sat vremena pravilnom njegom. Normalna temperatura psa iznosi 37,7 stupnjeva. Teški toplotni udar s temperaturom iznad 41 stupanj može biti koban te je u tom slučaju potrebna isključivo pomoć veterinara.
Znakovi toplotnog udara
- Brzo dahtanje
- Svijetlo-crvenkasti jezik
- Crvene ili blijede desni
- Gusta, ljepljiva slina
- Depresija
- Slabost
- Vrtoglavica
- Proljev
- Povraćanje – ponekad krvi
- Šok
- Koma
Što treba učiniti
- Odmah maknuti psa s vrućine. Pokušajte mu smanjiti temperaturu hladnim oblozima (ne previše hladnim kako tijelo ne bi palo u šok) te povećati cirkulaciju zraka oko ljubimca. Prejako rashlađivanje može imati kontra efekt kao i to da se ne rashladi ljubimca jer previsoka tjelesna temperatura može uzrokovati druge zdravstvene probleme koji mogu ugroziti život ljubimcu. Bilo bi dobro provjeriti rektalnu temperaturu svakih par minuta.
- Tek nakon što se tjelesna temperatura spusti ispod 39,4 stupnja možete prestati s hlađenjem i temeljito osušiti i pokriti psa kako ne bi nastavio gubiti toplinu.
- Čak i ako vam se čini da se vaš ljubimac dobro oporavlja, odvezite ga veterinaru što je prije moguće. Potrebno je obaviti pregled kako bi provjerili da nije došlo do dehidracije ili koje druge komplikacije.
- Dozvolite ljubimcu pristup vodi ako je u mogućnosti piti sam. Nemojte na silu unositi vodu u njega, ako ne želi piti; može doći do gušenja.
Što će veterinar učiniti?
Veterinar će smanjiti tjelesnu temperaturu vašeg psa na siguran raspon (ako to već niste učinili) i kontinuirano pratiti njegovu temperaturu. Pas će dobiti tekućinu, a moguće i kisik. Nakon toga će veterinar pratiti da se ne pojavi šok, poremećaji dišnog sustava, zatajenje bubrega, srčane anomalije i druge komplikacije, te će u slučaju potrebe iste liječiti. Uzorci krvi mogu se uzeti prije i tijekom liječenja. Pratit će se vrijeme zgrušavanja krvi, budući da su problemi zgrušavanja česta komplikacija nakon toplotnog udara.
Ljubimci s umjerenim toplotnim udarom često se oporavljaju bez daljnjih zdravstvenih komplikacija. Teški toplotni udar može uzrokovati oštećenje organa koji može zahtijevati stalnu njegu, kao što je posebna dijeta koju propisuje veterinar.
Sljedeće smjernice mogu spriječiti ozbiljne probleme.
- Po jakim vrućinama držite kućne ljubimce koji imaju bolesti srca ili su pretili, stari i imaju problema s disanjem podalje od napornih aktivnosti. Čak i normalna aktivnost za te kućne ljubimce može biti štetna.
- Osigurajte pristup vodi u svakom trenutku.
- Ne ostavljajte svoje kućne ljubimce u vrućem parkiranom automobilu, čak i ako ste u sjeni i planirate se odmah vratiti. Temperatura unutar parkiranog automobila može brzo doseći do 60 stupnjeva.
- Pazite da se ljubimac ima gdje skloniti u hlad kada ste vani.
- U vrućem danu, ograničite vježbu i nemojte trčati sa svojim psom. Previše tjelovježbe kada je vrijeme jako vruće može biti opasno.
- Izbjegavajte mjesta i plaže od betona i asfalta jer reflektiraju toplinu, te mjesta koja nemaju pristup hladovini.
- Vlaženje psa hladnom vodom ili dopuštanje kupanja može vam pomoći u održavanju normalne tjelesne temperature.
- Premjestite svog psa u hladniji dio kuće. Klima uređaj iako ne najzdraviji, jedan je od najboljih načina da se psa zadrži rashlađenim.
Naši ljubimci ponekad vole uživati u ljetnim aktivnostima jednako poput nas, no njima ćemo teško objasniti kada je sunce ipak previše za njih. Zato, kao odgovorni vlasnici, moramo znati sami presuditi koliko sunca i topline te igre na istome je previše za našeg mezimca.